Vaše dotazy

Na dotazy jsme odpovídali několik let a v poslední době se stále jen opakují dotazy, na které jsme již odpovídali. V současné době stránky s dotazy proto blokujeme pro nové vkládání dotazů.

Odpovědi na svůj dotaz s největší pravděpodobností najdete ve starých dotazech, které jsou Vám nadále k dispozici. S případnými jinými dotazy se obracejte na nás v ambulanci či na svého ošetřujícího lékaře, pokud nejste našimi pacienty.

Děkujeme za pochopení.

Výpis všech dotazů
Téma dotazů:
Zobrazuji dotazy od 40 do 60
Stránky:
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Dobrý den, tak ještě jednou já. Zapoměla jsem říct, že mi často buší srdce. Jsou to takové rány, že se až leknu. Dokonce mě ty rány probudí. Pak se srdce na pár vteřin zastaví a opět naskočí, tím silným bušením. Pár dní mě bolí na straně srdce. Nebolí to 24 hodinv kuse, ale třeba 2 hodiny to bolí, pak půl hodiny to nebolí a pak to zase bolí. Není to silná kolikovitá bolest, ale bolí to. A bolí to i v klidu a nemá na bolest vliv nádech a výdech. Děkuji Erbenová
16-12-2011 (4.14)
Lékař odpovídá:
S Vašimi potížemi je vhodné se obrátit na Vašeho ošetřujícího kardiologa vzhledem k Vámi uváděné diagnóze v předchozím dotaze.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se Vás zeptat na pár věcí. Je mi 37 let. Před půl rokem mi bylo zjištěno Aneurysma na srdeční aortě, přímo na kořenu a vzestupné části. Tehdy měřilo 30 mm. Měla jsem i menší nedomykavost aortální chlopně. Po šesti měsících jsem šla na kontrolní ECHO, a doufala jsem, že se to moc nezvětšilo. Opak je pravdou. Kořen aorty se zvětšil na 35 mm a vzestupná část na 50 mm. Nedomykavost není vážná. DDŽ mi kolabuje. Co to vlastně znamená, když kolabuje DDŽ? Jak moc je to vážné? Pracuji fyzicky těžkou práci. Měřím 159 cm a vážím 42 kg. Mívala jsem spíš nízký tlak, 85/50. Někdy to nešlo praktikovi ani změřit. Teď jsem měla několikrát 145/95. Je možné, když vypiju víc vody, tak jsem oteklá, hlavně nohy a břicho. Mám časté návaly horka, je mi na omdlení. Bojím se, aby se něco nepřihodilo. Na další ECHO jdu ke konci ledna. Říkám si, zda by nebylo lepší být doma, když pracujis těžkýma lidma. Často je to opravdu náročné. Děkuji Erbenová
16-12-2011 (3.54)
Lékař odpovídá:
To, že kolabuje dolní dutá žíla je v pořádku, znamená to, že v ní není zvýšený tlak. Jinak šíře kořene aorty 35 je také normální. Problémem je šíře ascendentní aorty 50 mm, což je významné rozšíření. Musí se u Vás provádět pravidelné kontroly tohoto diametru echokardiograficky a jako prevence je nejdůležitější udržovat hodnoty tlaku krve v klidu, ale i při zátěži na co nejnižších hodnotách.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Dobrý den, můj syn má voperovanou umělou chlopeň - titanovou. Užívá lék Warfarin. Doslechla jsem se o nežádoucích vedlejších účincích tohoto léku, ale nikde jsem se nedopátrala popisu těchto účinků. Ráda bych se o tom něco dozvěděla a zároveň bych chtěla vědět, zda existuje náhrada tohoto léku, která je případně k organizmu šetrnější. Děkuji Nuhlíčková
13-12-2011 (10.30)
Lékař odpovídá:
Zkoušejí se sice nové léky - např. přímé inhibitory trombinu, ale jejich praktické využití není dosud schváleno pro úhradu pojišťovnou. Jinak tabletová náhrada za tento lék v současnosti není - existuje jen možnost nahrazení injekčními preparáty - nízkomolekulárními hepariny.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Dobry den pani doktorko je mi 36 let v tehotenstvi mi byl zjisteny selest na srdci na echu jsem mela vse v poradku sla jsem tedy po 2 letech na kontrolu..Muzete mi prosim vysvetlit co znamena nalez..srdecni oddily nejsou dilatovany, kinetika obou komor norm.pouze posun mitralni insuf ze stopove do 1 st.,trikusp.regurg. nevyznamna drobna, neni perikardialni vypotek,patolog.nitrosrdecni utvar nezobrazen...Po jake dobe bych mela jit na kontrolu. Dekuji vam moc za vas cas.
10-11-2011 (21.35)
Lékař odpovídá:
Stále se jedná o nepodstatný nález, kontroly po 2 letech jsou nejspíše dostatečné.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Dobrý den. Pani MUDr. Prosim Vas je možne predpokladat operaciu podla echokardiologickeho zaveru. Lava komora dilatovana,s hypokieznou septa lahkou EF=50%.Diastolicka dysfunkcia lavej komory IItyp. Lava predsien mierne dilatovana susp.bikuspidalnaAo s regurgitaciou Ii+-III st,aneuryzmaticke rozšireni asc,aorty.Mi regurgitacia nevyznamna. Prava komora nedilatovana.Bez znamok plucnej hypertenzie.Mam 58 rokov.Mavam tlak na hrudi,pocit na odpadnuti,dušnost,opuch dolnych končatin a studene. p.MUDr vážim si že odpovite mi na muj dotaz. S uctou Praznovsky.
2-10-2011 (11.37)
Lékař odpovídá:
Ve Vašem dotazu bohužel nejsou potřebné rozměry, nicméně dle Vašeho popisu a vzhledem k Vašim obtížím je možné, že bude tuto vadu nutné operovat.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda-li mohu brát hormonální antikoncepci když mám šelest a srdci.. Děkuji za odpověď.
20-8-2011 (10.35)
Lékař odpovídá:
Šelest na srdci nic neříká o event. srdeční vadě. Je nutné podstoupit echokardografii k upřesnění nálezu a teprve potom lze odpovědět na Váš dotaz ohledně hormonální antikoncepce.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Dobrý den, je mi 25. let, 166/56 jsem aktivní sportovkyně (3-5 hod. týdně) sportuji. Kolo, spinning a běh. V minulosti mi byla stanovena diagnóza prolaps mitrální chlopně se stop. regurgitací. Neustále pociřuji velkou dušnost, bodavou oblast v oblasti srdce a velkou potivost spojenou s rudostí obličeje. Tepovou frekvenci mám vysokou. 5km běhu/30 min. Průměr TF 176-185. Sportovní aktivity jsou pro mě velmi náročné. Nekouřím a snažím se dodržovat zásady zdravého život. stylu. Četla jsem o nemoci zvané : hypertrofická kadiomyopatie, je možné, že tímto onemocněním trpím? Děkuji, Strušková
9-7-2011 (21.04)
Lékař odpovídá:
Hypertrofickou kardiomyopatii by odhalili při echokardiografickém vyšetření. To Vám vzhledem ke stanovené dg. prolapsou mitrální chlopně jistě prováděli. Pokud ji nestanovili, tak jí určitě netrpíte. Jinak o prolapsu mitrální chlopně jsem opakovaně psala v sekci onemocnění chlopní.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
dobrý den, můj syn má 15 roků. Měl bolesti na hrudi. Po vyšetření na kardiologii paní doktorka řekla, že pravděpodobně u něj proběhla nějaká viroza a zjistila nedomykavost chlopně. Prý se to neléčí, jen hlídá.Ale syn má občas problémy s dechem a tep se mu při potížích sníží třeba na 55 za min.Je unavený a nemůže někdy kvůli obtížím usnout. Prosím o radu, jak pomoct při akutních potížích a zda se tato vada sama spraví nebo je to na celoživotní problém.děkuji moc za odpověď.
21-6-2011 (9.12)
Lékař odpovídá:
Z Vašeho dotazu není jasné o jakou nedomykavost chlopně se jedná. Doporučuji Vám obrátit se s dotazem na dětského kardiologa, který vyšetření prováděl.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Dobry den,pani doktorko mam syna po operaci jicnu,je mu 8 mesicu a mame na srdicku nalez a to vtokove casti kom.septa je defekt 1mm ovale apertum 4mm jinak ostatni v poradku,snad jsem to dobre napsala,chtela bych se zeptat jestly se to muze jeste zlepsit a nebo je nutna operace,dekuji moc za odpoved a preji pekny den Hana
14-6-2011 (9.58)
Lékař odpovídá:
Nejspíše se nejedná t.č. o závažný nález, ale přesnější odpověď Vám dá Váš dětský kardiolog, který echokardiografické vyšetření prováděl.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Dobrý den, do lékařské zprávy mi lékař napsal lehká až středně význ. trikus. Tento výraz jsem ale nikde na internetu nenašla. Můžete mi ho prosím osvětlit? Předem děkuji Šupinová
6-6-2011 (14.25)
Lékař odpovídá:
Nejspíše myslíte lehká až středně těžká trikuspidální insuficience. Jedná se o nedomykavost chlopně mezi pravou síní a pravou komorovu, t.č. málo až středně významnou. To Vás nijak výrazněji neomezuje, je však vhodné tento nález kontrolovat echokardiograficky.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Dobrý den je mi teprve 21 roku a byl jsem na EKG kde mi bylo zjištěno Trikuspidální insuficience 1-2 stupně,lehká plícní hypertenze moc tomu nerozumím je to závažné dá se i stim sportovat na prof.urovni a ještě by mě zajímalo jestli to je normalní tak v mladém věku děkuji za odpověď
1-6-2011 (21.13)
Lékař odpovídá:
Trikuspidální insuficience by neměla být zásadním problémem. Je však třeba zjistit, proč máte zvýšený tlak v plicní tepně (tj. plicní hypertenzi). Příčin může být celá řada a je nutné provést kontrolní echo vyšetření a event. podstoupit kompletní kardiologické a plicní vyšetření.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Při druhém vyšetření na ECHU, před kat. ablací tento zápis :Ao:PRAVDĚPODOBNĚ dvojcítá s rafé mezi RCC a LCC,fibrot.změny cípů se zvýšenou odrazivostí, gradient zachycen max 25 mmHg,regurgitace excentricky, cca 2,5 st i více,jsou přítomny zpětné diastol.toky za obloukem aorty - k došetření - posílají mě znovu na ECHO(už potřetí). U prvního ECHA jsem měla v zápisu, že se jedná o sklerotickou chlopeň, která by se měla kontolovat. Mohla byste ni prosím vysvětlit o co se vlastně jedná a proč se diagnozi tak liší? Děkuji.
25-5-2011 (20.55)
Lékař odpovídá:
Aortální chlopeň (tj. chlopeň mezi levou komorou a aortou-srdečnicí) je normálně trojcípá. Vy ji máte nejspíše vrozeně dvojcípou. Následkem toho je jednak trochu zúžená a částečně i nedomyká, tj. propouští krev zpět. Dle Vašeho popisu se nyní nejspíše nejedná o závažný nález, ale do budoucna bude určitě nutné tento nález echokardiograficky (tj. ultrazvukem) kontrolovat cca jednou za 6-12 měsíců.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Dobrý den,měla bych dotaz ohledně mého partnera.Byl na UZ srdce kde ve zprávě stojí:Stopová mitrální insuficience.Svědčí proti plicní hypertenzi.EKG je však vždy dobré-nedávno jej absolvoval a lékař mu řekl že má srdce jako zvon.Je mu 68 let. Jestli je možné,aby jste mi toto popsané vysvětlili.Děkuji LM
6-3-2011 (10.29)
Lékař odpovídá:
Jedná se o zcela nevýznamný nález, kdy nepatrně nedomyká chlopeň mezi levou síní a levou komorou.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Zdravím, môj dotaz sa týka BIKUSPIDÁLNEJ AORTÁLNEJ CHLOPNE, ktorá mi bola diagnostikovaná. Aké sú vaše skúsenosti s touto chybou, jej prognózou a či ovplyvní dĺžku života. Ďakujem
1-3-2011 (15.29)
Lékař odpovídá:
Bikuspidální aortální chlopeň má místo 3 cípů cípy jen dva. Většinou funguje normálně, je však náchylnější k jejímu zužování či nedomykavosti. Proto je vhodné tento nález dispenzarizovat u kardiologa.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Dobrý den paní doktorko, se synem chodíme osm let do kardiologické ambulance na pozorování plícnice. Synovi je 18let a při dnešní kontrole bylo zjištěno zhoršení Dg. zní Insuficience plícnice 2. stupně. ECHO ústřik na plícnici od mesadiastoly ve 2 tokových vrcholích do vzdálenosti 3 cm. Chtěla bych Vás poprosit o podrobnější vysvělení, protože pan doktor, při otázkách, byl tak neochotný cokoli vysvětlovst, že jsem to vzdala. Podle dnešních výsledků můžeme asi očekávat další zhoršení. Předem děkuji za Váš drahocený čas na odpověď matka syna Jakuba Sáry
24-2-2011 (16.27)
Lékař odpovídá:
Nedomykavost plicnice 2. stupně (tj. málo významná) je jen málo významným nálezem. Nedomykavost plícnice sama o sobě v dospělosti prakticky nikdy není důvodem k operačnímu řešení. Je sice vhodné syna kontrolovat, ale nijak zvlášť bych se tím nenechala moc znepokojovat.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Dobrý den.Můj přítel má steriozu aortální chlopně,můj dotaz je,zda může chodit 3krát týdně se zatěžovat do fitness.Je nu 51 let.Předem děkuji za odpověď.
25-1-2011 (17.38)
Lékař odpovídá:
Záleží na tom, zda je tato vada významná. Pokud je středně významná či významná, tak mu zatěžování může škodit a přesnou možnost sportování mu musí určit jeho ošetřující kardiolog. U málo významné aortální stenózy není významněji omezen.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Dobrý den, máme 10ti letého syna s pulmolární insuficiencí 1. stupně. Chtěla jsem se touto cestou zeptat na vhodnost sauny, vím, že lidem s problémy srdce se nedoporučuje saunování, ale není na to již jiný názor?Děkuji.
6-1-2011 (10.12)
Lékař odpovídá:
Tato vada je bezvýznamná a nijak ho sama o sobě neomezuje.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Dobry den, vase internetove stranky jsou velkou pomoci pro mnoho lidi a Vy jste velmi laskava, ze takto pomahate. Ja mam dotaz za svoji sestru, ktera sama nema internet. Je ji 31 let a prave ocekava sve druhe miminko.Je v 5.mesici tehotenstvi a pred par dny byla na kontrole na kardiologii,kam si ji pozvali po 2tydnech,kde se jim neco nezdalo na srdicku miminka.Pan doktor me sestre temer nnic nevysvetlil,jen rekl,ze chlopne nevypadaji uplne v poradku,ale at se neboji.Samozrejme,ze ted vsichni mame o miminko strach a chteli bychom vedet trochu vice o diagnose,ktera ve zprave znela takto: nerestriktivni fetalni zkraty.TI stopa az 1.stupne, TV vypada normalne. Moc vam dekuji za vas cas a preji vam vse nejlepsi,jste moc hodna. S mnoha diky a pozdravy a pranim krasnych svatku Jitka Wigley
21-12-2010 (13.05)
Lékař odpovídá:
S dotazem se prosím obraťte na dětského kardiologa, který sestru vyšetřoval - ten Vám dá nejlepší odpověď. Nicméně ji zve ke kontrole nejspíše kvůli malé nedomykavosti chlopně mezi pravou síní a pravou komorou, což by snad nemělo být závažné.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Dobrý den. Disponuji chronickou chlopenní nedomykavostí , která mi byla zjištěna v 16 letech a kromě vnímaných extrasystol a stahů srdce z přeplnění komory teď poslední rok mívám jednou asi tak ob tři měsíce náhlý a divný pocit u srdce podobný chvění, jakoby nevědělo, co má dělat, trvající maximálně vteřinu až dvě, zakončené rázným bouchnutím. Jakmile to překlenu, mívám uvnitř takový dost divný pocit.. Zde je pro upřesnění zpráva od kardiologa: rozměry srd. odd. dtto, Ao asc. 28, bulbus 32, LS 33, PK 15, IVS 7, LK 46, ZSLK 7 vyšetřitelnost dobrá z parasterna, horší z hrotu levá komora nezvětšená, norm. kinetika, hyperkineza stěn, EF 0.74 pravá komora z parasterna i z apexu nedilatovaná, bez poruchy kinetiky volné stěny aortální chlopeň jemná, trojcípá, proudění normální rychlostí mitrální s prolapsem předního cípu, hl. v apik. projekci, drobná regurg., nezv. síň trikuspidální drobná regurg. pulmonální nepřehledná není patologický obsah perikardu Závěr: Prolaps mitrální chlopně s regurgitací, která je hemodynamicky méně významná (st. I. - II. ze IV), hyperkinetická cirkulace. Dobrá systolická funkce LK, bez lokálních poruch, nezvětšené srdeční oddíly. Nález zcela shodný s předchozím... Tak a já bych se chtěl zepta, jestli náhodou alespoň netušíte, co by mohlo být tím mým občasným problémem, jestli bych měl mít nějaká omezení či mam ruce volné, i přesto, že to místy ,,zlobí' a ještě co to znamená hyperkineza stěn :-). Moc děkuji za případnou odpověď, velice by mi pomohla při mém bádání. Přeji hezké a příjemné dny plné zdraví a štěstí, nejen v období nadcházejících svátků, s pozdravem, Roman Ruman.
6-12-2010 (16.19)
Lékař odpovídá:
Chlopňová vada je nyní jen málo významná, tudíž by neměla dělat žádné zvláštní subjektivní potíže. Hyperkineza stěn znamená, že se stěny stahují více než normálně a je to nevýznamný nález. Ohledně Vašich obtíží se jedná nejspíše o nevýznamné extrasystoly. Přesněji Vám odpoví Váš ošetřující kardiolog.
# Pacient se ptá:
Téma: Chlopňové vady
Dobrý den,prosím o vysvětlení : zhrubělá mitr.chlopeň s lehkým prolapsem PMC. Děkuji
1-12-2010 (17.18)
Lékař odpovídá:
Znamená to zesílení cípů mitrální chlopně s prolapsem (prohnutím) předního cípu. V současnosti se nejspíše jedná o nepodstatný nález.
Redakční systém, kódování a design: Radek Šimko | Logo: Karel Florián | Administrace | ♥